Pár minut stačí

22. 2. 2023 0 Comments

Najít si v každodenním kolotoči chvíli času pro sebe se velké části z nás většinou nepovede. Máme hromadu povinností, které během dne musíme stíhat, ať už jde o studium, zaměstnání, domácí práce či péči o rodinu, děti. Zvládat to vše si vyžaduje mnoho úsilí, a ne každý má dostatek síly na to, aby vše zvládnul sám. Proto je lepší mít někoho, kdo nám s tím vším pomůže. U pracujících rodičů je zcela běžné mít chůvu, která se postará o dítě, když jsou zrovna v zaměstnání a nejsou schopni se o něj v tuto chvíli postarat. Studenti chodí spát dlouho v noci, aby zvládali učivo, které ve školách probírají.

přátelé

Nemají energii ani čas na své přátele, na své záliby a když si jej udělají, je to na úkor učiva. Musí si vybírat, čemu chtějí dát přednost. Systém našeho školství je špatně nastavený a nebere příliš ohledy na studenty. S tím ale většina z nás moc nezmůže, což je celkem škoda. Ve chvíli, kdy dostudujete, tak si sice z části v časovém ohledu můžete ulevit zaměstnáním, ale přijdou další a další povinnosti. Měli bychom si být schopni naše priority a denní povinnosti uspořádat čas, abychom měli čas i sami na sebe. Abychom si mohli na chvíli oddechnout, jít si popovídat s přáteli, posedět u kávy, jídla či někde v hospodě, na tom nesejde. Také bychom neměli opomínat naše záliby, ať už to je cokoliv, nějaký sport, hra na hudební nástroj, hraní her či jen poslouchání hudby. Měli bychom si v týdnu najít alespoň pár minut, abychom se zastavili a mohli si odpočinout. Každý den se nám to asi nepovede, ale jednou za čas je lepší než nikdy. Je zbytečné se celý život za něčím honit, aniž bychom si ho sami užili.

práce

Žijeme jen jednou, proto bychom si měli najít čas na to, co opravdu dělat chceme, nejen na to, co dělat musíme. Je důležité v tom vycítit rozdíl a ani jedno nevynechávat. Může to na nás mít opravdu velký vliv. Stejně jako je potřeba pracovat, tak je potřeba alespoň v létě zmizet na pár dní někam stranou na dovolenou, kde se na nic nemusí myslet. Čas se na to dá udělat, jen se musí pořádně vymyslet kdy a jak. Je to náročné, zdá se to občas až nemožné, ale musíme se o to alespoň pokusit. Budeme pak mít na život zcela jiný pohled, když si jej začneme i užívat. Bude to o něčem úplně jiném, ale to si teď asi ani představit nedokážeme. Je na čase dělat změny, abychom žili tak, jak my sami chceme.