Jak předejít cukrovce

12. 1. 2024 0 Comments


Novodobou epidemii představuje onemocnění cukrovky. Důležité je vědět, že cukrovka není jen jedno onemocnění, ale celé spektrum. Tyto nemoci mají jednoho společného jmenovatele. Jedná se o zvýšenou hladinu cukru v krvi. Je problémem to, že nikdo nepociťuje, že právě u něho cukr v krvi přesahuje normu. Takže toto onemocnění je odhaleno až při náhodné kontrole u lékaře. Přitom již mohou být započaty nevratné změny, které jsou s cukrovkou spojeny. Pokud bychom se ale vrátily k jednotlivým druhům, které pojem cukrovky zahrnuje, jsou dva. Diabetes mellitus prvního a druhého typu. U prvního typu dojde k tomu, že vlastní imunita zničí speciální buňky ve slinivce břišní, které produkují inzulin.

měření glykémie

Inzulin je nutný k tomu, aby se sacharidy, které se vstřebají z potravy do krve, dostaly až do jednotlivých buněk. Pokud se do těchto buněk nedostanou, buňky nemají energii, kterou by využily ke svému životu, a to vede k mnohým problémům. U diabetu mellitu druhého typu dochází k tomu, že buňky již nejsou schopny reagovat na inzulin, takže sacharidy do svého nitra nepřijmou tak jako tak. Inzulinu je ale v těle dostatek. Tento typ je velmi často vyprovokován nadbytečným příjmem cukrů a celkově energie v potravě, takže se jedná o nemoc poslední doby.

příjem cukrů

Jedním z velmi důležitých léků i preventivních opatření je dostatečný pohyb. Pohyb totiž způsobuje, že buňky mají intenzivnější metabolismus, takže sacharidy pálí rychleji. Proto jich potřebují více a jsou je schopné získávat z krve i bez přičinění inzulinu. Jak se ale k pohybu donutit, pokud na něj během pracovních dní nemáme ani mnoho času ani chuť? Jendou z možností, která platí převážně u žen je vybrat si slušivé sportovní oblečení. Příkladem může být třeba didrikson kombinéza, ta je vhodná do zimního počasí, a kromě tohoto také slušivá.