Proč jsou hry důležité i pro dospělé

12. 1. 2023 0 Comments

Hry jsou velmi důležitou součástí života děti. Učí je poznávat možnosti a limity svého těla, a také je bezpečnou formou připravují na situace, které budou zažívat jako dospělí. To je koneckonců důvod, proč si instinktivně rády hrají například na prodavače, kuchaře či jiné povolání. Co je však méně známo, je fakt, že různé hry mají své výhody i pro dospělé. I pro ně může být hraní her přínosné, byť z poněkud jiných důvodů. To však neznamená, že by byly méně důležité. Často totiž mohou být klíčem k překonání stresu a například prevence syndromu vyhoření.

 

šachy patří k oblíbeným hrám dospělých

 

Je jasné, že dospělí mají rádi poněkud jiné hry než děti. Zde nejde ani tak o to se něco naučit, i když je pravdou, že tak mohou získat nové dovednosti. Hlavním cílem je zapomenout na stres a starosti všedního dne, a přenést se v podstatě do jiného světa, kde nic není potřeba brát tak vážně, a kde se můžeme pouštět například do různých dobrodružství naprosto bez rizika.

 

Pak jsou tu také fyzické hry, jako je oblíbený fotbal. Asi každý ví, že pohyb stimuluje produkci „hormonu štěstí“, takže se při něm cítíme lépe. Nehledě na to, že se dnes lidé hýbou mnohem méně, než by měli, a pohyb v jakékoliv formě je tedy pro ně velmi dobrý. Navíc je zde opět ten aspekt, že se soustředíme na hru a zapomeneme na ostatní trampoty.

 

šipky s terčem

 

Je tedy jasné, že se jedná o věc velice přínosnou. Je však nutné, aby nás ona hra skutečně bavila. Pokud například budeme hrát nějakou s naším potomkem, a nás to bude nudit, pak pro nás tato aktivita žádný pozitivní efekt mít nebude. Pokud se však při tom budeme bavit, dostaví se nejen výše zmíněné výhody, ale navíc nám to pomůže sblížit se ještě víc s naším dítětem. A to je něco, o co bychom měli rozhodně usilovat.

 

Je tedy jasné, že hry mají mnoho výhod jak pro děti, tak i pro dospělé. K většině z nich toho navíc příliš nepotřebujete. Proto v žádném případě neuškodí, pokud se do některé pustíte. A nebojte se, že ztratíte důstojnost – na ní stejně většinou příliš nezáleží, zvláště ne doma, kde vás nikdo cizí nevidí. Hlavní je dobře se bavit.