Solární elektrárnu můžete mít i na chalupě

5. 12. 2023 0 Comments


Dozvěděli jste se, že je možné nainstalovat i solární elektrárnu na chatu? Co to vlastně obnáší a čím se tato zařízení vyznačují?

Ostrovní systém – fotovoltaika existuje dvojího druhu, buď jde o zařízení připojené do rozvodné sítě, anebo ne. Tomu druhému typu říkáme ostrovní systém a lze jej bez problémů instalovat zejména tam, kde se nepočítá s inženýrskými sítěmi, což jsou například od civilizace odříznuté chatové oblasti. Lidé tu mají větší klid, protože ví, že se do těchto míst nebudou hrnout typičtí maloměšťáci, co potřebují ke svému vyžití plazmovou televizi a hlučnou produkci z výkonného zesilovače a reproduktorové soustavy.

solární panely na střeše domu

Pomocí ostrovního systému lze zajistit příkon pro většinu běžných elektrických spotřebičů, a kdo se dokáže uskromnit, může mít na své chatě zajištěn dostatečný komfort s chladničkou, automatickou pračkou, běžnými elektrickými svítidly a kuchyňskými spotřebiči. Pobyt na chatě tak může probíhat celoročně, tedy samozřejmě s ohledem na vyřešené vytápění.

Ohřev vody – fotovoltaikou včetně té ostrovní lze řešit i ohřev vody. Může se vám to hodit například formou elektrického bojleru nebo přitápěním v radiátorech či podlahovém topení, anebo tu můžete ohřívat vodu ve vířivé lázni.

fotovoltaika na domě

Životnost zařízení a finanční náročnost – jestliže poptáváte fotovoltaiku na chatu, bude vás jistě zajímat finanční náročnost celého projektu, nároky a údržbu zařízení a také minimální životnost celého zařízení i jednotlivých komponentů. Důležitá pro vás bude zejména životnost střídače a akumulátorů, což významně ovlivní investici do fotovoltaiky, a promítne se také do její návratnosti.

Dotace – na závěr bychom vám rádi připomněli, že nárok na státní dotace mají pouze zařízení připojená do rozvodné soustavy, a zároveň musí jít o objekt s popisným číslem. Ostrovní systémy dotaci získat nemohou.